2024. november 26.
Alighogy a győri Bipølaris tavaly nyáron kihozta Barázdák c. EP-jét – ami egyébként a mi év végi számvetésünkben is elég szépen szerepelt -, pár hónapra rá már el is kezdték csepegtetni az új dalokat egy addig még ismeretlen jövőbeli kiadványról: a sort egy instrumentális Watch My Dying-feldolgozás, a Holtsúly nyitotta, az esztergomiak 2009-es Moebius lemezéről, majd ezen felbúzdulva ledobták az atomot a Falak képében, amiben már a WMD énekese, Veres Gábor is fítelt egy pöppet. Ezt követte a nem is olyan rég egy lenyűgöző AI-videóval megáldott Monolit.
Most pedig itt a NuSkullon zárul be a kör a négyszámos Istók EP utolsó, címadó tételével. A progos, thrashes hardcore-ban utazó banda itt megint csak kidomborítja az utóbbi időben előszeretettel magára pakolt folkos jegyeket, ami nem is csoda, ha elolvasod a szószátyár frontember, Németh Attila, azaz „Soma” szövegét arról, hogy milyen lény ihlette a kiadványt:
Varga Balázs „Zéró” (Fekete Zaj, Tixa stb.) ajánlásával beszereztem a Bestiarium Hungaricum – Csodás lények és teremtmények a magyar néphagyományban című könyvet, innen indult az egész történet. A könyv több más magyar kriptid mellett foglalkozik Hany Istók legendájával is (egyébként a könyv szolgált még inspiráció gyanánt egy másik új dalnál is, aki először megtalálja az utalást és megírja nekünk, az kap egy ajándékot a zenekartól), szóval egy kis kutatómunka után a témát átszőttem a saját agymenéseimmel. Célom az volt, hogy Istókot modern, mai környezetünkbe helyezzem. Vajon mit szólna, ha látná, hogy mit teszünk a környezetünkkel? Szerintem biztos dühös lenne. Emellett a Hanyból eredek én is, nagymamám ott született és Bősárkány ugyanúgy a Hanság része.
Ez az eddigi talán legkönnyedebb hangvételű dalunk, kicsit fura is, hogy őszinte legyek. Itt próbálgattuk először a torokéneklés és a sámándob mellett egyéb folkos fúvós hangszerek (indián basszusfurulya és egy drón siyotanka) bevonását is, amelyeket Apáthy Soma keze munkájának köszönhetek. A jövőbeni daloknál szintén számíthattok új hangszerekre, legalábbis remélem. (A Monolit elején mondjuk pont egy nem túl folkos hangszert, az akkus csavarbehajtót hallhatjátok a gitár pickupján keresztül.)
A dalhoz készült nagyon igényes szöveges videót Tóth Máté (SignalitFilm) készítette, míg a borító ezúttal is Sebő Krisztián (Shapefromhell) munkája.
A Bipølaris az évet egy nagyszabású hazai pályás bulival zárja december 14-én a győri Bridge Hallgatói és Oktatói Klubban a No Martyr-os tetyáikkal (Beerzebub, Devoid, Witchthrone), akik mellé még a Phrenesis és a Malok szegül pluszban. Elővételes jegyek még kaphatók a Tixán 2024 egyik utolsó nagy vidéki megmenésére.