Én, a fájlba szorult féreg – Bipølaris-dalpremier

Már egy ideje tudható, hogy a győri Bipølaris mostanában egy új EP-n dolgozik, sőt a készülő anyagról már több tételt hallottunk is, legutóbb szeptemberben. Most pedig egy újabb friss dalt dob le a hardcore-banda, ami nemhogy továbbviszi a rájuk jellemző agyafúrt fogalmazásmódot, de egészen új magasságokba tolja fel azt. Az itt a NuSkullon debütáló Monolit a modern tudomány és a digitális világ vívmányai elé tart görbe tükröt, amiben egyszerre röhögnénk magunkon, de közben legszívesebben ordítanánk is, pont úgy, mint Németh Attila „Soma” frontember, aki a következőket meséli a friss számról:

Ugyan melyikünk ne látott volna már legalább 1 jó sci-fi filmet? Kit ne foglalkoztatna, hogy mi lesz az emberiség sorsa akár csak 50 vagy 100 év múlva? Ha abból indulunk ki, hogy 1900-ban hazánkban a várható élettartam 36-38 év volt, ez mára alsó hangon megduplázódott, míg például a csecsemőhalandóság a 60-szorosára csökkent. Ezek a tudomány fantasztikus eredményei! Mit is kezdünk ezzel a második életünkkel? Rohamosan fejlődünk, fokozat nélkül, de vajon merre tartunk? Jó az irány? Jó a sebesség? Akárhogyan is, a folyamat egyszerre természetes és természetellenes, pont, mint egy pocsolyán táncoló benzinfolt.

Idestova 12 éve dolgozok a bürokrácia minőségüggyel vegyített útvesztőiben, és néha tényleg úgy érzem, hogy legszívesebben üvöltenék… Én, a fájlba szorult féreg. (Még szerencse, hogy hobbimból adódóan erre relatíve sok lehetőségem akad.) Ehhez hozzákerült még egy régebbi emlék: valamikor évekkel ezelőtt láttam Vercz Dávid plakátját az egyik ARC kiállításon, és már indult is a gondolatlavina.

Ismereteim szerint az emlékek újravizitálásakor minden emléket és élményt újraalkot az agyunk, mindig egy kicsit másképpen: van, amit hozzákölt, van, amit elvesz… Ezért van az, hogy adott esetben két ember gyerekkorából egy eseményre eltérően emlékezhet. Amikor a social media app dobálja fel a képeket, az emlékeket, valójában az emlékezetünket és a gondolatainkat ingereli, ezzel pedig minket serkent online aktivitásokra, ergo kattintásgenerálás, abból pedig már magától értetődő a potenciális média profit. A kezünkbe sok esetben feleslegesen érkező értesítések alkalmakor lüktető monolitok potenciálja kvázi határtalan, az emberek számára elérhető végtelen instant tudás ellenére látszólag mégsem egy csodálatos hegemónia irányába tartunk.

2004-ben informatika órán még a Windows kezdőképernyőjét le kellett rajzolni a kockás füzetbe, mert a tanárok is vakon voltak, hogy tulajdonképpen mi is történik. 20 évvel később pedig AI által generált crypto valuta trading strategy scriptek készítéséről nézegethetünk videókat… a telefonunkon. Elképesztő.

Fun fact: a szemfülesek találhatnak utalást a dal végén egyik kedvenc hazai dalomra <3

A dalhoz tartozik egy szöveges videó is, ezt újfent a SignalitFilm készítette, a téma szempontjából stílszerűen a generatív mesterséges intelligenciát is segítségül hívva.

A dal élőben legközelebb december 14-én fog elhangzani Győrben, a Bridge klubban, ahol a Bipølaris mellett fellép a No Martyr Collective-hez tartozó összes testvérzenekaruk (Beerzebub, Devoid, Witchthrone), valamint a Phrenesis és a Malok is.