Hírek Kritikák Beszámolók Interjúk Premierek Kult Másvilág Blog
Premierek

Meddig tart az "én"? - Auraleak-klippremier

A fővárosi prog metal-banda eddigi legnagyszabásúbb projektjeként készült el a Control című szám videója.

Ha hazai progresszív metalról van szó, a tavalyi év végének egyik nagy dobása volt a fővárosi Auraleak debütáló nagylemeze, a The Spirit Matrix, ami magabiztosan landolt az év végi top 20-as lemezlistánkban is. Az anyagot a megjelenéskor egyrészt Gerő András "Hex" énekes, illetve mi magunk is kiveséztük, de volt még egy elvarratlan szál, ami egészen a mai napig lógott a levegőben - ez pedig nem más, mint az albumot nyitó Control videoklipje, a zenekar fennállásának eddigi legnagyszabásúbb projektje. A kisfilmet a frontember és kedvese, Simon Leila írta és rendezte,

a Budapesti Metropolitan Egyetem Média Design BA szakán kettejük diplomamunkájaként készült el még tavaly, amivel el is nyerték az egyetem Év Diplomája különdíját,

most pedig itt a NuSkullon debütál a nyilvánosság előtt a klip. Spoiler alert: nyomokban Watch My Dying- és Ektomorf-tagokat is tartalmazhat.

A zenekar a következő tudnivalókat fűzi hozzá a dalhoz:

A Control a The Spirit Matrix album nyitószáma, amely a modern világban tapasztalható túlterheltség és az egyén szabadságának korlátozása körüli témákat boncolgatja. Az album dalai, így a Control is, az emberi lélek megpróbáltatásait és a személyes identitás megőrzésének kihívásait tükrözik egy olyan korban, ahol az digitális tér és a társadalmi elvárások nyomása egyre nagyobb terhet rónak az egyénre. A Control ezen témákra reflektálva vizsgálja, hogyan próbáljuk megőrizni önmagunkat és mentális egészségünket egy olyan környezetben, ahol a kontroll gyakran kicsúszik a kezünkből, és ahol az identitásunk folyamatosan veszélyeztetett.

Valamint a videó koncepciójához:

Egy titokzatos monolit váratlanul megjelenik egy utópikus világban, és végigkíséri egy emberi élet szakaszait. A gyermekkorban a monolit a kíváncsiság és a barátságok szimbóluma, míg a tinédzserkorban a lázadás és konfliktusok forrásává válik. A felnőttkorban káosz és háborúk dúlnak körülötte, elidegenítve az embereket egymástól. Fő mondanivalója a megbékélés, az elengedés, valamint továbblépés témakörei.

Mindehhez Hex az alábbiakat teszi hozzá a klip és az Analog Music Hallban zajlott forgatás kapcsán:

Hát ezt túltoltuk, baszki - szökött ki belőlem már az elején. Amikor már februárban komplett meetingeket tartottunk arról, hogy milyen színű ponyva kell a kölykök alá, hogy visszaverje a napfényt a homokról az arcukra, milyen szimbolisztika legyen, ami közérthető az elejétől a végéig, meg mi történik majd, ha megcsúszik a schedule és 30-40 ember fog minket közösen beleállítani az Analog budijába. Valami isteni csoda folytán, de a precíz tervezés végül megtérült a kivitelezésnél is, melyet a világ leghosszabb munkanapjaként tartok számon azóta is a maga 22 órájával. Kisebb apró hibákkal itt-ott, de közel 50 közreműködőt koordináltunk le az építéstől a bontásig, az operatőrtől a fényeseken és a sminkesen át az összes szereplőig. Elképesztő állóképességről és odaadásról tettek tanúbizonyságot, hogy szemrebbenés nélkül áldozták fel magukat hosszú órákon keresztül azért, hogy beteljesedhessen ez a víziónk. Nem tudok elég hálás lenni mindenkinek, aki bármilyen formában részt vett a projektben és támogatott bennünket.

Leila pedig így emlékszik vissza a munkálatokra:

Hexszel rengeteget dolgoztunk ezen a projektünkön, hiszen minden apró részlet gondos tervezést és megfontolt döntéseket igényelt. Nemcsak a technikai tudásunkat mélyítettük el, hanem együtt fejlődtünk emberileg is. Megtanultuk, hogyan kommunikáljunk hatékonyabban, hogyan szervezzünk meg egy komplex munkafolyamatot, és hogyan kezeljük a váratlan helyzeteket. De talán a legfontosabb tapasztalat az volt, hogy hogyan tartsuk meg a kreatív víziónkat egy ekkora projekt során.

Hihetetlen élmény volt látni, ahogy egyetlen nap alatt, 50 ember közreműködésével a forgatás valósággá vált. Az utómunka során döbbentem rá igazán, mennyire élveztem ezt az egész folyamatot – az első ötletektől és a forgatókönyvírástól kezdve egészen az utolsó simításokig. Amikor visszanéztem a felvételeket, és láttam a szereplők arcát, libabőrös lettem. Hihetetlen átéléssel és elhivatottsággal hozták a karaktereiket, pedig egyikük sem hivatásos színész. Mégis olyan természetességgel és mélységgel formálták meg a szerepeiket, mintha mindig is ezt csinálták volna. Hálával tartozunk Declan Hannigannek, aki a forgatás napján segített oldottabbá tenni a szereplőket. Neki köszönhetően mindenki felszabadultabban mozoghatott a kamerák előtt, elengedve a kezdeti feszengést és gátlásokat. A szereplők hihetetlen fegyelemmel és kitartással bírták a hosszú órákon át tartó jeleneteket, lenyűgöző volt látni ezt az elszántságot.

Mérhetetlenül hálásak vagyunk mindenkinek: a szereplőknek, az operatőrnek, a világosítóknak és az egész stábnak, akik mind hozzájárultak ahhoz, hogy ez a projekt megvalósulhasson. Ez a munka örökre egy különleges emlék marad számomra. Hálás vagyok minden pillanatért, amit ezzel a projekttel tölthettem.

Az Auraleak májusban országos klubturnén mutatja be a The Spirit Matrix dalait, a dátumokat lásd itt alább, az eseményeket meg a banda facebookján.

május 9. - Dorog, Kacsa (+ Visitor, Deadly Mantis, Breastbone)
május 10. - Szeged, Városi Rock Klub (+ Visitor, Deadly Mantis)
május 16. - Budapest, Szimpla Kert (ingyenes buli)
május 17. - Debrecen, Desz24 (+ Visitor, Ghost Toast)
május 23. - Pécs, Várárok (+ Visitor, Frusthate, Sidewinders)
május 30. - Szombathely, Végállomás (+ Visitor, Visionless Humanity, Ravenmask)
május 31. - Székesfehérvár, Nyolcas Műhely (+ Visitor, Tengeri Püspök, Deadly Mantis)