Septicmen – Dogma

Tracklist:

01. Megkötözve (3:40)
02. Veled (2:48)
03. Amazon (1:18)
04. Idegen vagyok (3:59)
05. Eső után (4:15)
06. Sötét angyalok (1:42)
07. Szél vagy (4:00)
08. Az idő nem segít (2:59)
09. Hideg szemek (2:22)
10. Syrius (1:21)
11. Fényhez út... (3:34)
12. Túl régen volt (2:55)
13. Tükrök (2:44)

Hossz: 37:37

Kiadó: Nephilim records

Webcím: Ugrás a weboldalra

A várpalotai thrash brigád létezése sokak előtt ismeretes már (volt az oldalon már velük interjú, koncertbeszámoló és egy lemezkritika is). Azért némi információval ellátnám a nagyérdeműt, mielőtt nagyon belemelegednék; 92-ben alakultak, és 3 demó után a Dogma az első nagylemezük, mely immáron 7 éves, és az azóta földbeállt Nephilim Records hozta ki. Az interjúból anno kiderült, hogy totálisan nullára redukálták magukat más csapattokkal ellentétben, ők egy fillért sem veszítettek, hiszen a kiadó állta a stúdiómunkákat. A borító Szalai Vernon Béla munkája – basszusgitár, az ének és gitár, akkor és most is (talán örökre) Korcsmár Gyula, illetve akkor még zenélt azóta már két kivált tag; Drótos Gábor (ex-Gutted, Tesstimony, Dissect) – gitár és Kulcsár József – dob. Gábor sokkal durvább zenét szeretett volna játszani, s az azóta helyére került Garai Tibi hiába remek gitáros, azért a Septicmen nem csak tagság terén változott sokat…


Meglepő, de az Origohoz képest sokkal jobban üt (melyről itt olvashatsz kritikát), ez az első nagylemez, holott a műfajra az a jellemző, hogy fejlődnek, ez a várpalotai srácok esetében is így van, csak más és más irányba. A nem túl barátságos című Megkötözve kezdése egyértelműen eszembe juttatja azt a régi féle-fajta thrash metál ízeket, melyeket az Origo modernségéből annyira hiányoltam és nem állt össze a kép. Feszes gitár témák, és egész jó vokál, valahol a korai Metallica, Testament és Overkill között mozog, és ez a jellemző azt ezt követő Veledre is, melyben egy kis Pantera is beleivódik, illetve egy kissé heavy-s refrén. Az Amazon kellemes instrumentális akusztikus bontás, szép átvezetés, mely után bedobbant a kissé talán fura kezdésű masszív Idegen vagyok, remek dal azonban hiába agresszív, a refrén erőltetett dallamai a női vokál ellenére sem adja ki a bele fektetett munkát. Az Eső után az első olyan nóta, mely az elejétől a végig üt, még akkor is, ha kissé Pokolgépesnek tűnik, és ilyesmi a Sötét angyalok is, csapkod és tombol. Aztán egy kis romantikus érzelem járat, a Szél vagy szövegileg és zeneileg egyaránt szép, de jobban lehetett volna figyelni a sorvégi végződésekre, mindentől függetlenül egy kellemes és őszinte dal, melyben gyönyörűek a gitármunkák és az aláfestő hangulatok. Az idő nem segít masszív, tört és zakatoló nóta, erős basszussal, mely a végére jó thrash módjára begyorsul, ugyanaz mondható el a Hideg szemekről is. A Syrius az Amazon folytatása, tehát akusztikus átvezetés, a Fényhez út… is agresszív és remek dal, jó váltásokkal, de egy súlyosabb tónusú ének sokat dobhatott volna rajta még! A Túl régen volt egyszerre thrash, alteros és egy kis régies HC is benne fogantatott (vannak olyan részek, amelyek mintha az ActionÖsszeomlás szólna, haha), pár hallgatás után erősen beleivódik az emberbe, gyorsan tovább is léptem, magukra hagyva a virtuóz szólókat és elnyújtott refrént. Elérkeztünk a lemez végéhez, a vastag basszussal bolondított Tükrökhöz, erős zakatolás az egész, némileg törve, ezen is sokat dobott volna, ha Gyuszi durvábban énekel, ahogy koncerten… a refrén itt is erősen fülbemászó, és a szövegek is összességében egész jók lettek, naa meg eltelt lassan 8 év!


A történet azóta annyit változott, hogy átestek tagcseréken, a dobok terén először Eszes Imre bizonyított (én még vele láttam a nagykanizsai koncertet, melyről itt olvashatsz beszámolót), ám sajnos olyan szinten melózik, hogy már nem fért bele az idejébe a Septicmen, így a helyére Németh Róbert került, majd kiderül… november 3-án Nagykanizsán (a buliról majd idő előtt a hírekben értesülhetsz részletesebben).
Ugyanez az anyag kijött angolul is, de én idő és helyhiány miatt csak a magyarról értekeztem, illetve hamarosan kijön az új album is (amire nagyon kíváncsi vagyok, mennyiben és merre fejlődtek-indultak el) Szóval lassan 8 év távlatából felmerül a kérdés, érdemes-e pontozni az albumot? Ha igen, akkor 83%

(ha nem, akkor csak emlékezz, s néha rakjad fel, némelyik dalért érdemes!)